top of page
Ankara Çimento Öğütme Tesisi

Üretim Tesisleri

Klinker, çimento ve hazır beton üretimi yapan Ferçim, 2 entegre çimento fabrikası, 2 çimento öğütme tesisi ve 6 hazır beton tesisi ile üretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ankara Çimento Öğütme Tesisi

İnşaatına 2001 yılının ocak ayında Ankara’da başlanmış olan Çimento Öğütme Fabrikası, Temmuz 2002’de deneme üretimine geçmiştir.

 

2006 yılında yapılan yatırımlar ile bünyesine CMEC marka değirmen ve betonarme çimento silosu eklenmiştir. Bu yatırımlar sonucunda yıllık 204.000 ton çimento öğütme kapasitesine ulaşmıştır. Fabrika; açık ve kapalı hammadde stokholü, kapalı klinker stokholü, kırıcı, çimento değirmeni, dökme ve torbalı dolum hatları, ambar, atölye, laboratuvar ve idari binadan oluşmaktadır. Ayrıca çimento depolaması için iki adet çimento silosu bulunmaktadır. Bunlar betonarme olup 5.000 ve 6.000 ton kapasitelidir.

 

Çimento değirmeni; 4,2x13m ölçülerinde, 2 kamaralı, O-Sepa Seperatörlü ve 85 t/h kapasiteli bilyalı değirmendir. Değirmen, Aralık 2006’da devreye alınmıştır. Çimento değirmenine hammadde beslemesi 4 adet dozimetrik bant kantarı ile yapılmaktadır. Çimento Sevki havalı bant ve elevatörlerle yapılmaktadır. 40 ton/saat kapasiteli tek rotorlu çekiçli kırıcıda alçı ve tras taşları kırılarak konveyör bantlarla çimento değirmenine taşınırken, klinker ise betonarme ve tam kapalı klinker silosunda depolanmakta,  konveyör bantlar aracılığıyla çimento değirmenine sevk edilmektedir.

 

Torbalı çimento sevkiyatı 1 adet 100 ton/saat kapasiteli 16 musluklu mekanik döner kantar ile dökme çimento sevkiyatı ise 80 t/h kapasiteli 1 adet otomatik dolum körüğü ile sağlanmaktadır. Çimento değirmeni, dozaj bantlar, kırıcı, klinker hattı, silo dolum, silo kaynatma, soğutma ve paketleme ünitelerinin takip ve kontrolü merkezi kumanda odasından PLC otomasyon kontrolü ile sağlanmaktadır. Ayrıca 15.000 ton kapasite tam kapalı betonarme klinker silosu, 54×35×6,5 m ebatlarında yarı kapalı tras stokholü, 3.500.000 kcal/h kapasiteli doğalgaz beslemeli sıcak hava ocağı bulunmaktadır.

Ürün Çeşitleri

Ankara Çimento Öğütme Tesisi, inşaat endüstrisinin ihtiyaçlarına uygun 2 tip çimento üretimi gerçekleştirmektedir.

CEM II A-L 42,5 R - Portland Kalkerli Çimento

Portland kalkerli çimento; Portland çimento klinkerinin, priz düzenleyici alçıtaşı ve TS EN 197-1 standardında tanımlandığı oranda kalkerin birlikte öğütülmesiyle elde edilir. Yüksek erken ve nihai dayanıma sahip Portland kalkerli tip çimento klasik Portland çimentosuna kıyasla daha düşük hidratasyon ısısına sahip olup, beton içerisinde hidratasyon kaynaklı oluşabilecek mikro çatlakların önlenmesini, betonun kimyasal dayanıklılığı artırmayı ve mineral katkısı ile betonun işlenebilirliğini arttırmayı sağlayan bir çimentodur.

Performans Değişmezlik Belgesi (PDF)

CEM IV/B (P) 32,5 R - Puzolanik Çimento

Puzolanik çimento; Portland çimento klinkerinin, priz düzenleyici alçıtaşı ve TS EN 197-1 standardında tanımlandığı oranda puzonlanın birlikte öğütülmesiyle elde edilir. Bu çimento, çevre koşullarına maruz kalması muhtemel olan yapılarda kullanım için uygundur. CEM IV/B (P) 32,5R tip çimento düşük hidratasyon ısısına sahip olup, beton içerisinde hidratasyon kaynaklı oluşabilecek mikro çatlakların önlenmesini sağlar.

Performans Değişmezlik Belgesi (PDF)

Üretilen çimento çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayın.

Akreditasyon ve Belgeler

Ferçim, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak akredite edilmiş laboratuvarlarda test yaptırarak, kalite yönetim sistemleri için belgelendirme süreçlerini gerçekleştirerek ve çevre yönetim standartlarına uygun hareket ederek sektörün kalitesinin artmasına ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.

Kalite Yönetim Sistemi  [TS EN ISO 9001 2015]

Çevre Yönetim Sistemi  [TS EN ISO 14001 2015]

Enerji Yönetim Sistemi  [TS EN ISO 50001 2018]

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi  [TS EN ISO 27001 2022]

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi  [TS EN ISO 45001 2018]

bottom of page